Kilpailukutsu: esteratsastuksen harjoituskilpailut 1.12.2019

Kilpailukutsu: esteratsastuksen harjoituskilpailut 1.12.2019

Tervetuloa kilpailemaan Virtain ratsastajien järjestämiin esteratsastuksen harjoituskilpailuihin Mallatin ratsutilalle sunnuntaina 1.12.2019 klo 12 alkaen. Samalla kilpaillaan Virtain ratsastajien minijunnu- ja taitomestaruuksista.

LUOKAT:
LUOKKA I Minijunnuohjelma, avoin aloitteleville ratsukoille. MINIJUNNUOHJELMAN LÖYDÄT TÄÄLTÄ
LUOKKA II 60 cm. Arv 367.2
LUOKKA III 70 cm, arv. taitoarv. VirRat taitomestaruusluokka. avoin kaikille.
LUOKKA IV 80 cm. Arv. Arvostelu C., avoin kaikille.

Erityismääräyksiä:
1. Luokassa 1 ja 3 kilpaillaan Virtain ratsastajien seuranmestaruuksista. Mikäli starttaat useamman kerran ilmoita, millä hevosella kilpailet mestaruuksista.
2. Hevonen/poni saa startata maksimissaan neljä kertaa, jos vähintään yksi startti luokassa I.
3. Ilmoittautumiset perjantaina 29.11.2019 klo 21 mennessä Eeva Antilalle viestillä puh 0442865443 tai  Mallatin ratsutilan listaan. Ilmoittautumisen yhteydessä kerro ratsastajan nimi, ratsun nimi, luokka ja seura. Kaikkien ratsastajien tulee olla jonkun seuran jäsen.
4. Lähtölistat ovat luettavissa Virtain Ratsastajien nettisivuilla osoitteessa: www.virtainratsastajat.fi viimeistään lauantaina 30.11.2019 klo 21 mennessä.
5. Lähtömaksut VirRat jäsenille 10 €/luokka ja muille 15 €/luokka. Lähtömaksu maksetaan ennen luokan alkua kilpailukansliaan/puffaan. Voittajille ja sijoittuneille ruusukkeet. VirRat Cupin voittajille lahjakortit.
6. Rokotustodistus esitettävä pyydettäessä. Kilpailussa noudatetaan SRL:n KS I:n 2-5 tason kilpailujen rokotusohjeita. Poneilta ei vaadita mittaustodistusta.
7.Kilpailut ratsastetaan Mallatin Ratsutilan maneesissa. Verryttely ryhmissä maneesissa.
8. Kilpailun tuomarina toimii Mari Mäntysalmi.
9.Kilpailut ovat samalla VirRat-Cup yhteistyössä KSAT2019-sarjakilpailun VI-osakilpailu. Tarkemmat tiedot sarjakilpailusta löytyvät seuran nettisivuilta https://www.virtainratsastajat.fi/kilpailutoiminta/virrat-cup/
10. Kilpailupaikalla on kanttiini.
11. Kilpailuja koskevat tiedustelut Eeva Antila puh. 0442865443.
12. Järjestäjä pidättää oikeuden muutoksiin.

TERVETULOA KILPAILEMAAN!